Sahte ve Kaçak Güneş Gözlüklerine dikkat!
Güneş gözlükleri günümüzde genellikle güneş ışınlarının zararlı ışınlarından korunmak için ve aynı zamanda moda kulvarında da aksesuar olarak kullanılmaktadır.

Ancak güneş gözlüklerinin çok daha önemli olan asli görevi, gözleri güneşin yaydığı ultraviyole ya da diğer ismiyle morötesi ışınların göze verebileceği hasarlardan ve neden olabileceği ciddi göz hastalıklarından korumaktır.Artık günümüzde UV radyasyonunun göz ve cilt üzerindeki zararlı etkisi bilimsel olarak kanıtlanmıştır.Tüm dünyayı sarmış bulunan  covid19 salgınından da biliminsanlarının tavsiyesi ilebulaş riskinden de koruyucudur. Bu nedenle güneş gözlüğü kullanma alışkanlığının küçük yaşlardan itibaren kazandırılması gerekir. Güneş ışınları zamanından önce katarakt oluşmasına sebep olur. Güneş gözlüğünün moda yönünün değil sağlık yönünün öne çıkarılması gerekir.
Ultraviyole ışınları güneş ışınlarının gözle görülmeyen dalga boyunda yer alırlar ve ultraviyole A (UVA), ultraviyole B (UVB) ve ultraviyole C (UVC) olarak 3 gruba ayrılırlar. Bu ışınlardan ultraviyole C ışınları atmosfer tabakaları tarafından emildiği ve yeryüzüne önemli derecede ulaşamadıkları için göz için herhangi bir problem oluşturmamaktadırlar. Buna karşın ultraviyole A ve özellikle de ultraviyole B ışınları göze verebilecekleri zararlar açısından önemlidir. Özellikle son yıllarda ozon tabakasındaki incelmeyle birlikte ultraviyole ışınlarının gözler üzerinde oluşturduğu olumsuz etkiler giderek artan oranda görülmektedir.
Geri ödeme kapsamında bulunan optik gözlükler gibi seçilecek güneş gözlüğüde profesyonel bir destek gerektirir. Bunun için güneş gözlüklerinin işportadan değil bu eğitimi almış optisyenlik müesseselerinden gözlükçü ve optisyenlerden alınması gerekir.  Türkiye’de güneş gözlüğü işporta ve internetten yapılan satışlar ile sahte gözlük çöplüğüne dönüşmüştür.Buyüzden Kayıt dışı kaçak yollarla girdiği için de çok büyük kamu katma değer vergisi kayıplarına neden olur. Yasal düzenleme ile her türlü denetim ve kontrolün Sağlık Bakanlığı eliyle yürütülmesi ve optisyenlik müesseselerinde satılması için gerekli kanuni düzenlemelerin yapılması gereklidir. Sahte güneş gözlüğü Türkiye’de bir halk sağlığı sorununa dönüşmüştür.
Güneş Gözlüğü bir çift renkli cam ve çerçeveden ibaret değildir.
                                             
Tuğyan Demirkıran
 III.Bölge İzmir Optisyen-Gözlükçüler Odası
 Genel Sekreteri

https://www.olusumhaber.com/sahte-ve-kacak-gunes-gozluklerine-dikkat/14247/

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları