menu
Gözlüklerin doğum yeri
Gözlüklerin doğum yeri
Okuma taşları insanlara gündelik görme için yardımcı oldu ama bunlar şu anda bildiğimiz gözlüklerden çok farklıydı.

Okuma taşları insanlara gündelik görme için yardımcı oldu ama bunlar şu anda bildiğimiz gözlüklerden çok farklıydı. Bu gözlükler ise 13. yüzyılda meşhur Murano cam atölyelerindeki bir icatla ortaya çıktı. Venedik'in kuzeyindeki küçük bir ada olan Murano uzun süreler cam üretiminin bir merkezi kabul edildi. Ustaların cam üretme uzmanlığı yabancılarla paylaşılmıyordu, formülleri son derece gizliydi ve cristalleri'ler yani cam üreticilerinin adadan ayrılması yasaktı. Bu kuralları ihlal eden kişilerin cezasının ölüm olduğu bir zaman bile vardı. Bu dönemde tüm dünya İtalya'dan ürün bekliyordu çünkü görme yardımcılarını üretmek için gereken beyaz cam sadece Murano cam atölyelerinde üretilmekteydi.

13. yüzyılın sonunda cristalleri önemli bir buluş yaptı: ilk kez iki konveks gözlük camı bir tahta halka içine bir gövdeyle birlikte yerleştirildi ve bunlar perçinle birleştirildi. Ve sonuçta ilk gözlük üretilmiş oldu! Tabii bu "perçinli gözlükler" bunları kullanıcının kafasına takmak için yönteme sahip değildi. Yine de bunlar artık görsel konforun son noktasıydı. Görmesini daha iyi hale getirmek için kullanıcının "çift gözlüğü" gözünün önünde tutması yeterliydi. Bu icat bölgedeki bir binada ölümsüz hale bile getirildi. 1352 yılında Tomaso di Modena, Treviso'daki San Nicolo Dominik manastırının bir kısmını fresklerle boyadı ve bu fresklerde bir okuma gözlüğü ve çift perçinli gözlükler de görülebiliyordu. Ayrıca cam üretenlerin tüm çabalarına rağmen cam üretiminin tüm sırlarını gizli tutmak mümkün değildi. Venedik'in cam işinde bir pazar lideri kalmasını sağlamak üzere 1300 yılından sonra sadece cristalleri şartlarına tümüyle uyan kişilerin "gözlükler" üretmesine izin verildi. Zaman içinde perçinli gözlükler Almanya'ya ulaştı: en eski örnek ülkenin kuzey kısımlarında Wienhausen Kilisesinde bulunmuştur.

Yıllar geçtikçe cam üreticileri perçinli gözlüklerin gövdesini bir kavisle ve tahta çerçeveleri kurşunla değiştirdi. Sonuçlar görme yardımcılarının gelişmesinde bir diğer önemli adıma işaret etmektedir: günümüzde bildiklerimize çok yakın şakak kısımları olan gözlükler. Giderek farklı materyaller kullanıldı: 16. yüzyıldan itibaren deri, kaplumbağa kabuğu, boynuz, balina kemiği, demir, gümüş ve bronz işlendi. Bunların tümü sadece zenginlerin alabileceği malzemelerdi.

Optisyen Mikail YÜKSEL

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.optisyenlik.net/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 yorum

Write the first comment for this!