menu
Gözlüğünüzü Seçerken Bunlara Dikkat Edin!
Gözlüğünüzü Seçerken Bunlara Dikkat Edin!
Optik gözlükler göz bozukluklarına karşı en çok tercih edilen tedavi yöntemlerinden birisidir.

Gözlüğünüzü Seçerken Bunlara Dikkat Edin!

Bu nedenle doktorunuz, görme bozukluğunuza yönelik bir gözlük tavsiye edebilir. Gözlüğünüzü alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmeniz bu noktada önem kazanmaktadır.

 

KIRMA GÜCÜ (DİYOPTRİ)

Yakını veya uzağı görme şikayetinize göre hekiminiz tarafından düzenlenen gözlük camlarınızın özel kırıcılıkları vardır. Bu kırma gücüne diyoptri adı verilmektedir. Gözlüğünüzü seçerken ilk dikkat etmeniz gereken konu, gözlük camınızın doğru diyoptri numarasında olmasıdır. Yanlış diyoptri bulanık görüşe sebep olabilir. Bu nedenle, gözlüğünüzü seçme aşamasında yanınızda doktorunuz tarafından verilebilen mercek bilgilerini de taşımanız kolaylık sağlayabilir. Genellikle gözlük çerçeveleri için kişiye özel diyoptri numaralarında gözlükler üretilebilmektedir. Fakat bazı çerçeve modellerinde sadece belirli diyoptri aralıklarında mercek kullanılıyor olabilir. Bu sebeple, çerçevenizi beğenmeden önce diyoptri numaranıza uygun şekilde gözlüğünüzün üretilip üretilemeyeceğini sorabilirsiniz. Bu sayede, yanlış gözlük kullanımının önüne geçebilirsiniz.

 

ÇERÇEVE BOYUTU

Her yaş grubunda gözlük kullanılabileceğini göz önünde bulundurarak, gözlük seçimi esnasında size uygun boyutlarda çerçeve tercih etmeniz faydalı olacaktır. Günlük aktiviteleriniz veya spor esnasında yüzünüze tam uygun çerçeve kullanıyor olmanız, gözlüğünüz yüzünüzden kaymasını ve düşmeleri önleyebilir. Dar çerçeveler yüz kemiklerinize baskı uygulayabilir, bunun sonucunda ise ağrı ve konforsuzluğa sebep olabilir. Geniş çerçeveler ise burun bölgenize tam oturmayabilir, görme alanınızı kapsamayabilir. Sonuçta ise görme kalitenizde rahatsızlıklara neden olabilir. Yüzünüzün genişliğine göre bir çerçeve kullanarak konforlu bir görüş kazanabilirsiniz. Çerçeve genişliği kadar sap uzunluğu da oldukça belirleyicidir. Yüz-kulak mesafenize uygun bir uzunlukta gözlük tercih etmelisiniz. Daha uzun gözlükler sıklıkla yüzünüzden düşer. Daha kısa gözlükler ise yüzüne oturmayabilir, kulak ağrılarına yol açabilir. Çerçevelerinizi yüzüne göre belli uzunluklarda ayarlatabilirsiniz. Bu sayede net görüşünüzden sorumlu olan gözlüklerinizi rahat bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

 

MERCEK MATERYALİ

Gözlük mercekleri kaliteli görüş deneyiminiz için en önemli kısmı oluşturur. Bu nedenle merceğin ne tür olduğunu bilmek yararlı olabilir. Farklı materyal ve teknolojilerle üretilen mercekler mevcuttur. Bu çeşitlilik ise merceğin kalınlığını ve kalitesini etkilemektedir. Merceğinizi seçerken mümkün olan en yüksek inceltmeleri kullanmak günlük yaşamınızı kolaylaştırabilir. Özellikle yüksek diyoptrilerde mercekler, gözlüğü belirgin ölçüde ağırlaştırabilir. Daha ince bir mercek kullanmanız, görüşünüzde konfor sağlayabileceği gibi yüz ve burun kemiklerinizin taşıyacağı ağırlığı hafifletebilir. Güneş ışınlarının zararlı türlerinden koruyan ultraviyole filtreli özel kaplamalar, gözlük kullanırken gözünüzü koruyabilir. Benzer şekilde, bilgisayar başında fazla vakit geçirmeniz gerekiyorsa özel odaklı mercekler kullanabilirsiniz. Tüm bu ayrıntıları ile doğru mercek seçimi söz konusu olduğunda, uzman bir hekime danışmanız oldukça kritiktir. Gözlük kullanımında dikkat edilmesi gereken tüm detaylarda doktorunuz sizi bilgilendirebilir, size özel tavsiyeler ile görüş kalitenizi iyileştirebilir.

Optisyen Mikail YÜKSEL

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)