Gözde kırma kusuruna neden olan durumun çoğunlukla göze gelen ışığı kırma özelliklerine sahip olan kornea ve mercekteki kırma gücündeki farklılıklardan kaynaklanıyor. Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şeyda Atabay gözde kırılma kusurlarının nedenleri, belirtilerini ve tedavi yöntemlerini anlattı.

Bir hastalıktan çok yapısal bir değişiklik olduğunu kaydeden Dr. Atabay, "Gözde kırma kusurları en sık rastlanılan ve direkt olarak görme kalitesini bozan ve tedavisini en kolay yaptığımız göz hastalıklarının başında gelir. Gözde kırma kusuru denildiğinde miyopi, hipermetropi, astigmatizma ve presbiyopi varlığından bahsetmiş oluruz. Bu durumlar tek tek olabildiği gibi mix şekilde de olabilmektedir" dedi.

Gözde kırma kusuruna neden olan durumun çoğunlukla göze gelen ışığı kırma özelliklerine sahip olan kornea ve mercekteki kırma gücündeki farklılıklardan kaynaklanma olduğunu ifade eden Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Şeyda Atabay, "En sık rastlanan ve çoğunlukla genç ve orta yaşlarda daha sık karşımıza çıkan miyopi de sorun uzağı görememedir. Miyop kişiler uzağı çok bulanık görürlerken yakını çok rahat bir şekilde görmekte ve okuyabilmektedirler. Burada sorun gözün kırıcılığının fazla olmasından kaynaklanır.Göz aksının yani gözün uzunluğunun artması da miyopiye bir sebeptir. Göz aks uzunluğuna bağlı oluşan miyopiler genelde çok küçük yaşlarda ortaya çıkmaktadırlar ve genelde 10 numara civarı ve üzerinde bozukluğa sebep olmaktadırlar. Yoğun olarak yakın çalışmalar, günümüzün bilgisayar tablet telefon kullanım sürelerinde artış miyopiyi tetiklemektedir. Ve özellikle küçük yaşlarda miyopi oluşmasına neden olmaktadır. Yapay ışık aydınlatması olan alanlarda çokça vakit geçiren çocuklarda miyopi riski artmaktadır" diye konuştu.


Hipermetropinin çoğunlukla erken çocuklukta karşımıza çıkmakta olduğunu belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Şeyda Atabay, şöyle konuştu:


Astigmatizma bir diğer kırma kusurudur. Göze gelen ışınların aynı noktada toplanmayıp dağılması neticesinde görmede sorunlar oluşturmaktadır. Özellikle yoğun bilgisayar çalışanları ve gece araba kullanıcılarında bu sorun çok rahatsız edicidir. Astigmatizmanın sebebi kornea, mercek veya optik sinir bozukluklarıdır. Ve genelde astigmatizma numarası yıllar içinde çok fazla değişiklik göstermez. Astigmatizmada değişiklikler gözlediğimiz hastalarımızda çok daha farklı göz hastalıkları olması açısından incelenmelidir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları